краса

Що скаже про мене мій тип шкіри?

Суха шкіра, жирна шкіра, комбінована - чому існують різні типи шкіри? Який догляд їм потрібен? Чим відрізняється шкіра жінок і чоловіків? З антропософської точки зору, наше внутрішнє «я» також визначає наше зовнішнє «я». Цей підхід допомагає відповісти на зазначені питання.

Шкіра - великий важливий орган чуття, завдяки якому ми відчуваємо світ. Вона огортає все тіло, слугуючи гранню, за якою починається зовнішній світ і визначаючи наш індивідуальний вигляд. Наша шкіра відображає найрізноманітніші впливи: навколишнього середовища, внутрішніх органів, а також проявів нашої душі.

 

Антропософська медицина виділяє три основні функціональні сфери людського організму: нервово-сенсорну систему, ритмічну (систему органів дихання і кровообігу) та систему обміну речовин. Проекцію цієї ж потрійної структури також можна спостерігати і в шкірі:

Будова шкіри

Шкіра складається з трьох шарів: - зовнішнього шару (епідермісу), середнього (дерми) та внутрішнього підшкірного шару

  • Епідерміс (верхній шар шкіри)

    Зовнішній шар шкіри складається переважно з ороговілих клітин. Нервові та сенсорні функції впливають на їхнє формування.

    • Дерма (середній шар шкіри)

    Ритмічна система співвідноситься зі середнім шаром шкіри, що містить величезну мережу кровоносних судин.

    • Підшкірний шар (внутрішній шар шкіри)

    Обмінні процеси спричиняють утворення шкірного сала і поту в нижній частині дерми. Також вони впливають на накопичення та розщеплення жиру в підшкірному шарі. А підшкірно-жирова клітковина захищає організм від холоду та зберігає енергію.

«Суха шкіра - це майже завжди чутлива шкіра»

Д-р Яхенс

Чи саме нервово-сенсорна система є більш вираженою в окремої людини, чи все ж система метаболізму – це помітно проявляється у складі та типі шкіри. Існує три основних типи:

Суха шкіра

У сухої шкіри нервово-сенсорна система може бути домінуючою. Це призводить до ряду імпульсів у шкірі з більшою концентрацією на розкладанні, ніж на зростанні. Через це, серед іншого, на поверхні цього типу шкіри недостатньо ліпідів. У відповідь вона виділяє більше води, що провокує її до ще більшого пересихання. Цей тип шкіри схильний до подразнень, тому суха шкіра майже завжди чутлива. Подразнення шкіри може бути спонтанно спровокованим як щоденним доглядом, так і вітром та непогодою, а у чоловіків - голінням. Протягом теплої пори року, коли сонце надихає та активізує наші сили, цей дисбаланс має тенденцію до вирівнювання. Проте взимку в суворих кліматичних умовах сухого повітря, подразнення шкіри може ставати більш вираженим. Сухість шкіри часто асоціюється з нейродермітом та екземою, пов’язаною зі стресом. Косметичні засоби можуть бути несумісними або раптом стати несумісними зі шкірою через виникнення алергічних реакцій навіть після попереднього тривалого безпроблемного використання. Ми часто можемо спостерігати, як стрес відображається на шкірі. У разі чутливості ​​шкіри бажано використовувати лише кілька засобів, що добре нею переносяться.

Жирна шкіра

У жирній шкірі активізується метаболічна діяльність. Шкірного сала і поту виробляється все більше. Посилення метаболічних імпульсів у шкірі часом призводить до забруднення і навіть до запалень. Це явище можна пояснити розумінням запалення як результату надмірно активного метаболізму. На це вказують особливо великі сальні залози і, відповідно, великі пори на ділянках з метаболічним фокусом. Іноді жирність шкіри стає помітнішою влітку і взимку меншає. Текстури засобів для догляду за цим типом шкіри не повинні бути занадто жирними, важкими.

Комбінована шкіра

Третій тип шкіри транслює ритмічний баланс між нервово-сенсорними імпульсами та метаболічною активністю. "Т-зона" (чоло, ніс і підборіддя) зазвичай є жирною – тут сальні залози найактивніші. Тому догляд за комбінованою шкірою повинен бути добре адаптованим до її індивідуальних потреб.

У разі чутливості шкіри бажано використовувати лише кілька засобів, що добре переносяться.

Тип шкіри обличчя часто також відображає стан шкіри тіла. Наприклад, люди з сухою шкірою обличчя зазвичай мають суху шкіру загалом і потребують живильного догляду за тілом після ванни чи душу. Для двох інших типів шкіри слід застосовувати легші, менш насичені текстури. Незалежно від типу шкіри, на нашому тілі є ділянки, які не бувають жирними, проте, навпаки, завжди є досить сухими. До них належать, зокрема, гомілки та лікті.

Шкіра чоловіків

Шкіра жінок і чоловіків однакова за структурою, а різні типи шкіри зустрічаються у тих та інших. Хоча, крім того, що чоловіки пітніють переважно більше за жінок, існують певні невеликі (але не принципові) відмінності. Епідерміс на чоловічій шкірі приблизно на 15% товщий за жіночій. У підшкірному шарі менше жирових клітин, тому він твердіший. У чоловіків також активніші та більш численні сальні залози, саме тому догляд за шкірою чоловіків повинен бути менш поживним, аніж жіночий.

 

© Зображення поперечного зрізу шкіри Getty Images

Dr. Lüder Jachens

Dermatologist and allergist

Dr. Lüder Jachens is an anthroposophically orientated dermatologist and allergist. He lives and works in Riga, Latvia.